Tworzenie stron internetowych – od czego zacząć naukę

Zrobienie prostej strony internetowej nie jest specjalnie trudne. Jednak do zaprojektowania i stworzenia profesjonalnej stron www potrzeba dużego doświadczenia i nie lada umiejętności. Pocieszający jest fakt, że każdy programista zaczynał od zera i w wielu przypadkach swoją wiedzę i doświadczenie zdobywali samodzielnie. Jestem właśnie jedną z takich osób i dlatego aby ułatwić to początkującym start chciałem podzielić się swoimi doświadczeniami.

Nie będzie to żaden kurs jedynie naprowadzenie na odpowiednią ścieżkę. Dlatego osoby które już posiadają pewną wiedzę odnośnie języków i skryptów raczej nie znajdą tu nic dla siebie.

Jakie oprogramowanie ?

Bardzo ważne jest aby na początku nie korzystać żadnych zaawansowanych edytorów!! W ten sposób na pewno się nie nauczysz poprawnie pisać. Najlepiej zacząć od zwykłego notatnika lub prostego edytora który jedynie podświetla różnymi kolorami składnie. Używanie jakichkolwiek innych funkcji pomocniczych jak uzupełnianie składni itp. jedynie wydłużą czas nauki.

Co to jest HTML i dlaczego należy zacząć od niego?

HTML (skrót od HyperText Markup Language) jest podstawą każdej strony internetowej. Składa się on z wielu znaczników zawartych pomiędzy znakami "<" i ">", które odpowiadają za sposób wyświetlania strony www.

Bez znajomości tego języka nie ma co marzyć o napisaniu jakiejkolwiek strony nie mówiąc już o porządnych witrynach. Abym nie był gołosłowny wejdź na dowolną stronę internetową, kliknij na nią prawym klawiszem myszki i wybierz opcję "Pokaż źródło strony". Ukaże się wam głównie kod HTML z elementami JavaScript (o ile taki jest zastosowany na stronie). Efekt będzie podobny dla każdej strony internetowych jaką wybierzecie. Właśnie dlatego nie ma co myśleć na poważnie o tworzeniu stron internetowych bez bardzo dobrej znajomości HTML

CSS czyli najlepszy sposób na ładną stronę internetową

Kaskadowe arkusze stylów CSS są dopełnieniem języka HTML. Odpowiadają one za graficzną część strony. Można je zapisywać w oddzielnych plikach, na początku strony w sekcji "head" lub indywidualnie przy konkretnym znaczniku. W skrócie można dzięki nim zdefiniować wygląd poszczególnych znaczników html.

Arkusze stylów CSS są niemal tak ważne jak HTML i również występują w praktycznie każdej stronie w sieci. Bez ich znajomości tak jak w przypadku HTML nie da się zrobić ładnej i przejrzystej strony internetowej. Dla osób pojętnych można uczyć się CSS równolegle z HTML. Nie powinno to być specjalnie trudne, a oszczędzi sporo czasu.

Co dalej ? Jaki język skryptowy

Zanim przystąpisz do nauki czegokolwiek innego niż HTML i CSS musisz biegle nimi posługiwać. Znając oba te języki dość dobrze możesz już bez problemu tworzyć mało skomplikowane strony internetowe. Radziłbym nabrać trochę doświadczenia, skończyć 2 lub 3 strony używając tylko HTML i CSS.

Teraz czas zrobić kolejny krok. Polecam w tym momencie zaczęcie zabawy z PHP. Jest to technologia dające olbrzymie możliwości. Niektórzy twierdzą, że jest stare i są nowocześniejsze rozwiązania takie jak JavaScript. Oczywiście mają racje. PHP jest dość starym językiem skryptowym jednak jest w dalszym ciągu rozwijany i udoskonalany! Osobiście wszystkie strony internetowe jakie robię są budowane na bazie PHP i naprawdę polecam w następnej kolejności zająć się tym językiem.

Oczywiście JavaScript również jest bardzo dobrą technologią i nie raz niezbędną ponieważ posiada możliwości jakich nie daje nam PHP. Na dobrą sprawę obie te technologie są bardzo przydatne w tworzeniu stron internetowych i umiejętność ich stosowania na pewno się przyda

W przypadku PHP nie ma co się łudzić, że szybko nauczysz się go biegle stosować. Wymaga to lat praktyki i doświadczenia.

Bazy danych

Kolejnym krokiem jest wykorzystanie baz danych, Są one niezbędne przy tworzeniu dużych projektów takich jak sklepy internetowe, poradniki takie jak ten, czy olbrzymie portale społecznościowe.

Mają rozmaite zastosowania. Służą do przechowywania treść postów na forach, danych użytkowników i haseł, informacji o zamówieniach i produktach w sklepach internetowych i wiele, wiele innych. Jednym słowem bazy danych są niezbędne dla dużych projektów ale także małych stron typu CMS (takich w których użytkownik może dowolnie edytować treść swojej strony).

Nauka języka SQL służącego do obsługi bazy jest naprawdę bardzo prosta. Podstawowych komend umożliwiających swobodne korzystanie z bazy można nauczyć się w ciągu zaledwie kilku dni.

Flash – Czy warto się go uczyć?

Niestety dla osób mających zamiar zarabiać na tworzeniu stron internetowych Flash będzie niezbędny. Klienci bardzo często chcą ruchome banery i inne dynamiczne elementy na swojej stronie. Sam nie raz musiałem zastosować tą technologie mimo że bardzo jej nie lubię i zawsze staram się odradzać.

Dlaczego tak nie lubię Flasha? Przede wszystkim za to, że praktycznie nie da się go pozycjonować w przeglądarkach. Kolejna sprawa jest bardzo wolny i strasznie spowalnia działanie strony. Dlatego nawet jak jesteście zmuszeni do tworzenia strony z dużą ilością Flasha, proszę zróbcie gdzieś na dole lub u góry odnośnik do kopi strony w klasycznym HTML.

Wracając do nauki tworzenia stron internetowych. Nie uważam aby nauka Flasha od podszewki, czyli zagłębianie się zbytnie w ActionScript, było potrzebne. Są edytory graficzne które wystarczają do robienia fajnych ruchomych banerów.

Podsumowanie

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że zanim zaczniecie robić ładne strony internetowe które będą przyciągały oko innych minie naprawdę dużo czasu. Dlatego nie można poddawać się w razie niepowodzeń. Musicie zrobić kilkanaście a nawet kilkadziesiąt stron zanim będziecie mogli powiedzieć, ze umiecie robić strony internetowe.

Przy okazji chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych tworzeniem stron internetowych do odwiedzenia mojego bloga. Mam nadzieje, że znajdziecie tam odpowiedzi na swoje pytania.

Mam nadzieję, że chociaż komuś pomogłem i naprowadziłem na dobrą drogę jak nauczyć się tworzyć strony internetowe. Życzę sukcesów i owocnej pracy!

powrt

©COPYRIGHT all right reserved / wszelkie prawa zastrzeżone web-works.pl - everything for your webside